Aleksandra Cole

Zielony Moment

Sadzenie roślin cebulowych

Witajcie,

mamy październik, nadeszła prawdziwa jesień, deszczowa, zimna i wietrzna ale dla nas ogrodników to dobra wiadomość, bo…. można już sadzić cebulki, woohoo ? Ten komentarz nie jest przypadkowy, pogoda odgrywa duża rolę w ustaleniu odpowiedniego terminu sadzenia. Podczas ciepłej, słonecznej jesieni, za wcześnie posadzone cebule mogą nam zacząć rosnąć, a przy pierwszym przymrozku będzie po nich. Dlatego lepiej się wstrzymać i posadzić cebulki gdy temperatury spadną i mamy pewność, że lato nie wróci. Temat sadzenia roślin cebulowych ponownie ożył po mojej wizycie w Keukenhof  w ubiegłym roku (pisałam o tym tu: https://aleksandra-cole.s3.eu-west-2.amazonaws.com/index.php/keukenhof-najpiekniejszy-wiosenny-ogrod-na-swiecie/. Zaczęłam się zastanawiać jak oni to robią, że ich kompozycje są tak doskonałe, pełne. Odnosi się wrażenie, jak gdyby rośliny się przenikały. Poszukiwania doprowadziły mnie do pewnego odkrycia. Tajemnicą jest…. sposób sadzenia.  Holendrzy opracowali specjalną metodę sadzenia wielowarstwowego zwanego “lasagne planting” czyli lazanią ? Polega ona na sadzeniu odmian najpóźniejszych w najniższej warstwie, a im wcześniejsza odmiana tym wyżej ją sadzimy. Dzięki temu zabiegowi możemy osiągnąć:

1.6,5 tygodni ciągłego kwitnienia,

2.wszystko jest zaplanowane i nie ma pustych miejsc w kompozycji

3. jedne odmiany kończą kwitnąć, a na ich miejscu już rosną kolejne.

Pokaże Wam o co w tym chodzi na rysunku. Przedstawia on mój pomysł na kompozycję z roślin cebulowych. Oto on:

tulipany3

Taką właśnie kompozycję posadziłam na naszej działce. Ponieważ mamy małą działkę i cenny jest każdy centymetr, na rośliny cebulowe przeznaczyłam 1 m2. Mamy problem z nornicami, którym wyjątkowo wszystko na naszej działce smakuje (szczególnie moje róże, ale cebulami też nie pogardzą) postanowiliśmy rozłożyć siatkę pod całą rabatką. Można oczywiście sadzić w dostępnych koszyczkach ale wtedy nie można  równomiernie rozłożyć cebulek i otrzymujemy efekt kęp a mi zależało na “łączce”. Kupiliśmy więc zwykłą siatkę w sklepie z materiałami budowlanymi.

IMG_7386

Następnie odkopaliśmy ziemię w wyznaczonym miejscu i rozłożyliśmy siatkę.

IMG_7391

A tak wygląda już zakopana siatka.

IMG_7462

Co dalej? Teraz pierwsza warstwa cebul.

IMG_7445

Zasypujemy ziemią i układamy kolejną warstwę.

IMG_7451

Trzecią warstwę stanowi Crocus i Tulipan Kaufmanna (należą do tulipanów botanicznych i kwitną jako jedne z najwcześniejszych).

IMG_7469

Gotowe.

IMG_7474

A takie były efekty:

IMG_8970

IMG_8969

IMG_1009

Muszę dodać, że wszystkie kompozycje z roślin cebulowych jakkolwiek długo by nie kwitły zdobią wiosną i w ich miejscu trzeba posadzić lub posiać coś innego, co będzie ładne od czerwca do jesieni. Mogą to być późno budzące się byliny jak astry, zawilce japońskie lub rośliny jednoroczne np. astry, kosmosy, nagietki itp.

Dziękuję za Wasze komentarze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *