Z racji tego, że za niedługo nadejdzie wiosna pozwólcie, że przedstawię Wam kilka ciekawych propozycji roślin, które nadadzą świeżości i modnego wyglądu Waszemu ogrodowi. Nie wszystkie można z łatwością dostać w Polsce (szczegóły w dalszej części artykułu) ale warto zadać sobie trud ich zdobycia. Tak jak obiecałam pozostajemy w klimacie Chelsea Flower Show 2015.
Kielichowiec
Zacznijmy od pięknego Calycanthusa×raulstonii ‘Hartlage Wine’.
Jest niesamowicie piękny. Powstał ze skrzyżowania dwóch gatunków Calycanthus floridus x Sinocalycanthus chinensis, którego dokonano w Arboretum JC Raulstona w Północnej Karolinie w USA. Po pierwszym z “rodziców” odziedziczył kolor i ogólny kształt kwiatów, zaś po drugim ich rozmiar – potrafią dorastać nawet do 7 cm średnicy, naprawdę nie da się ich nie zauważyć. Duże, połyskujące liście i kielichowate kwiaty nadają mu wyglądu przypominającego magnolię, ale ma swój niepowtarzalny urok. Wymagania, co do gleby ma niewielkie, powinna być żyzna i umiarkowanie wilgotna, pH też nie ma większego znaczenia. Lubi słońce, ale potrafi znieść cień. Jedyne z czym ma problem, to zimne wiatry, dlatego trzeba mu wybrać osłonięte miejsce. Możemy go kupić w co najmniej 3 polskich szkółkach. Jest dostępny np. tu www.szkolka.bablin.pl.
Dziewanna
Kolejną pięknością, która zwróciła moją uwagę jest Pani Dziewanna, w różnych odmianach.
Każdy widział wysoką (od 50-150 cm), dumną, kwitnącą żółtymi świecowatymi kwiatostanami roślinę, rosnącą przy nasypach kolejowych, przy drogach, jako chwast w uprawach. Dziewanna należy do rodziny trędownikowatych.
Do tej pory rzadko stosowana w ogrodach, zdobywa coraz większa sławę. Można to poznać po tym, że zwyczajowa nazwa rośliny zaczyna być nieużywana na konto jej nazwy łacińskiej. Początkowo kojarzyła się tylko z dzikim krajobrazem wiejskim nizin lub ruderalnymi siedliskami miejskimi. Dzisiaj, dzięki pracom hodowców mamy szeroki wybór odmian Dziewanny, zwanej też Aksamitną Rośliną lub Królewską Świecą.
Żeby sobie wszystko ‘poukładać’ powiedzmy sobie trochę o podstawowych gatunkach tego rodzaju, mających zastosowanie w ogrodnictwie.
Verbascum nigrum L. – Dziewanna pospolita, długo kwitnie, mimo, że gatunek jest dwuletni Verbascum nigrum L. var. album, o białych kwiatach jest podobno wieloletnia.
Verbascum thapsus – Dziewanna drobnokwiatowa, dwuletnia, do nasadzeń naturalistycznych, posiada wiele właściwości leczniczych, działa głównie na układ oddechowy.
Verbascum phlomoides – Dziewanna kutnerowata, dwuletnia, wysokość 50-150 cm. Polecam odmianę ‘Snow Maiden’, jest niższa (36-48 cm), ma piękne biało-kremowe kwiaty i jest łatwa w uprawie.
Verbascum phoeniceum – Dziewanna fioletowa, jest wieloletnia (nasiona są w drodze do mnie, wysieję, sprawdzę i powiem Wam czy rzeczywiście jest), toleruje susze, kwitnie od maja do sierpnia, czyli bardzo długo. Znane odmiany: ‘Flush Of White’, ‘Violetta’
Verbascum blattaria – Dziewanna rdzawa, wytrzymuje do -18°C i toleruje wilgotną, gliniastą glebę. Z godnych uwagi mamy odmianę ‘White Blush’ dorastającą do 100 cm wysokości.
Są też mieszańce tak jak widoczna na zdjęciu poniżej Verbascum ‘Firedance’, inne to ‘Hardy’s Gold’, ‘Cotswold Beauty’,’Pink Domino’
Verbascum ‘Firedance’ nowa odmiana, przedstawiona światu na wystawie Chelsea Flower Show 2015.
Dziewanne bardzo łatwo rozmnożyć z nasion, ponieważ wytwarza ich bardzo wiele z tym, że przy tego typu rozmnażaniu nie zawsze uda nam się zachować cechy odmianowe, ponieważ rośliny się krzyżują, dlatego poleca się dzielić karpę korzeniowa. Wczesną wiosną, w marcu odkopujemy ręcznie korzenie, wycinamy kilka silnych, grubych odcinków, umieszczamy je w oddzielnych donicach, pionowo, w lekkim, przepuszczalnym podłożu (najlepiej z dodatkiem perlitu) i czekamy pilnując podlewania. Z każdej sadzonki powstanie nowa roślina.
Jeszcze jedna dobra rada, by przedłużyć żywotność roślin należy przyciąć pędy kwiatostanowe w momencie kiedy widzimy, że roślina zaczyna przekwitać (chyba, że mamy do czynienia z gatunkiem dwuletnim, wówczas musimy pozwolić jej najpierw rozsiać nasiona).
Stanowisko dla Verbascum powinno być słoneczne, gleba uboga, zasadowa, przepuszczalna, roślina nie lubi nadmiaru wilgoci, dlatego na zimę dobrze jest przyciąć ją i przykryć dużym słoikiem.
Kuklik
Delikatna bylinka, z częściowo zimozielonymi liśćmi, rosnąca w warunkach naturalnych w bardzo zróżnicowanych warunkach termicznych, często w wysokich górach. Jej nazwa łacińska to Geum,a hodowlane formy możemy podzielić na 3 grupy:
Grupa rivale o płatkach kontrastujących z kielichem kolorystycznie, rosnące w cieniu lub półcieniu
Grupa coccineum w kolorach najczęściej pomarańczowym lub czerwonym, z drobnymi, pojedynczymi kwiatami. Jest to gatunek alpejski, dlatego lepiej kwitnie po zimie z przymrozkami. Znamy go z ogródków naszych babć. To ten mały, wesoły, pomarańczowy kwiatuszek wyłaniający się spośród całego bogactwa kolorów.
Grupa chiloense, którą zdefiniowano dzięki okazom odkrytym na wyspie Chiloe położonej u wybrzeża Chile. Mają silniejsze pędy i kwiaty zazwyczaj pełne. Okres kwitnienia jest długi. Preferują stanowiska słoneczne lub lekko zacienione.
Z nowych pełnych odmian godne polecenia są:
Geum rivale ‘Mai Tai’ – łososiowy
Geum ‘Alabama Slammer’- żółto-pomarańczowy
Geum ‘Flames of Passion’- liliowy
Geum ‘Bell Bank’ – różowy
Geum ‘Red Wings’ – czerwony
Geum w połączeniu z białą firletką.
Żółta odmiana Geum, w klasycznej kompozycji z bukszpanem.
Kuklik nie lubi okresów suszy, ciężko mu potem dojść do siebie, także mocne słońce może uszkadzać mu liście, ale poza tym jest łatwy w uprawie i nie sprawia kłopotów.